Praktyka wdzięczności – co to oznacza?

praktyka wdzięczności

W codziennym życiu rzadko kiedy znajdujemy czas na to, żeby przystanąć, odpocząć i docenić to, co mamy. Nie jest to łatwe – zwłaszcza, jeżeli jesteśmy zabiegani, mamy dużo obowiązków i spraw do załatwienia. Trudno też o tym pomyśleć, jeśli nikt nas tego nie nauczył.

Latami obserwujemy ludzi z naszego najbliższego otoczenia, którzy są ciągle zapracowani, chcą więcej i ciągle dopisują sobie kolejne punkty do listy „do zrobienia”. Jak w tym całym zamęcie nauczyć się prostej wdzięczności za to, co nas otacza? I po co właściwie to robić?

Praktyka wdzięczności poprawia samopoczucie

Jak udowodnili naukowcy z uniwersytetu Harvard, praktyka wdzięczności wpływa na lepszy nastrój, poprawia relacje z bliskimi, daje większe poczucie sensu życia i radości z niego. Pozwala znaleźć spokój i satysfakcję każdego dnia. Obniża poziom stresu, zwiększa motywację do działania. To ćwiczenie z powodzeniem wykorzystują w swojej codziennej pracy psycholodzy oraz psychoterapeuci, wspierając osoby pogrążone w depresji bądź kryzysie na drodze do osiągnięcia większego zadowolenia w codziennym życiu.

Brzmi magicznie? Na początku wiele osób jest sceptycznie nastawionych do podobnych praktyk. Wbrew pozorom, nie jest to proste ćwiczenie – wymaga przełamania pewnych schematów myślowych, częstej skłonności naszego umysłu do koncentrowania się na negatywnych bodźcach, a także dużej regularności i dyscypliny.

Niemniej jednak, nawet jeśli nie jesteśmy do końca przekonani, warto spróbować. Praktyka wdzięczności zajmuje jedynie kilka minut dziennie i nic nas nie kosztuje.

Jak to działa?

Istnieje kilka możliwych sposobów wykonania tego ćwiczenia. W najprostszej wersji, praktyka wdzięczności polega na tym, aby każdego dnia poświęcić chwilę (najczęściej wieczorem) i znaleźć kilka rzeczy – zazwyczaj od trzech do pięciu, za które jesteśmy dzisiaj wdzięczni. Cała magia zadania opiera się na tym, że nie muszą być to rzeczy duże – czy nie warto czasem poświęcić chwili na prostą radość z tego, że mamy ciepłe mieszkanie i życzliwe osoby wokół nas? Codziennie zapisujemy te rzeczy w notatniku papierowym lub na komputerze. Możemy podzielić się nimi z kimś bliskim, co często pomaga w budowaniu relacji i zwiększa motywację do dalszego poszukiwania dobrych rzeczy w naszym życiu.

Chcesz się dowiedzieć więcej? Zajrzyj na: www.aleksandramroczko.pl/produkt/100dniszczescia-praktyka-wdziecznosci

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *