Aktualnie na polskim rynku dostępnych jest wiele rodzajów kominków. W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się specjalistyczne kominki z płaszczem wodny, które dzięki możliwości podłączenia do systemu centralnego ogrzewania pozwalają nie tylko na ogrzanie wszystkich pomieszczeń znajdujących się w budynku, ale umożliwiają również podgrzewanie wody użytkowej, co odróżnia je od innych rodzajów kominków.
Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Kominki wodne wyposażone są we wkład (miejsce, gdzie tworzone jest palenisko) wokół którego rozłożony jest płaszcz wodny (zbiornik, w którym znajduje się woda). W czasie spalania nośników energii, jakimi są brykiet węgla brunatnego, pellet, czy klasyczne drewno wygenerowana energia cieplna przejmowana jest przez płaszcz, a następnie przez znajdującą się w nim wodę.
Poprzez takie rozwiązanie wkłady kominkowe z płaszczem wodnym pozwalają ogrzanej wodzie być przetransportowanej do systemu centralnego ogrzewania. Ponadto kominki z płaszczem wodnym (Kominki.Ratur.com.pl – zobacz na) są świetnym rozwiązaniem dla alergików.
Zarówno kominki z nadmuchem, jak i inne rodzaje kominków z powodu nierównomiernego rozprowadzania energii przyczyniają się do zbędnego ruchu powietrza w pomieszczeniu. Z tego powodu znajdujący się w nim kurz oraz inne alergeny są przenoszone i mogą przyczynić do złego samopoczucia osób z alergią.
Zalety kominków wodnych
- Równomierne roznoszenie energii – jest to możliwe poprzez podłączenie do systemu centralnego ogrzewania.
- Podgrzewanie wody użytkowej – wkłady kominkowe z płaszczem wodnym, jako jedyne mogą posłużyć do ogrzewania wody użytkowej.
- Ważne źródło energii – kominki z płaszczem wodnym, dzięki swojej dużej efektywności mogą służyć zarówno, jako główne źródło energii w budynku, jak i źródło pomocnicze
- Niski koszt eksploatacji – do kominków z płaszczem, w zależności od modelu możemy stosować taki opał, jak pellet, brykiet węgla brunatnego oraz drewno. Szczególnie ostatni z nośników jest w Polsce bardzo tani.
- Brak nowej instalacji – niezwykle ważną zaletą wkładów kominkowych z płaszczem wodnym jest możliwość podłączenia ich do już istniejącej instalacji zarówno w układzie zamkniętym, jak i otwartym.