Kotły na biomasę są coraz częściej spotykane w wielu miejscach, co wynika z tego, że tego typu urządzenia mają wiele zalet. Ich budowa pozwala na efektywne ogrzewanie wielu budynków. Kotły tego typu mogą być bowiem bardzo łatwe do wpasowania się w potrzeby klienta. Innowacyjne paliwa, jakie mogą być wykorzystywane w tego typu kotłach, zazwyczaj pochodzą z różnych gospodarstw rolnych, dlatego właśnie tam kotły na biomasę zyskują największą popularność.
Za pomocą w pełni zautomatyzowanych kotłów na biomasę można spalać siano, pellet, zręby drewna, trociny, kukurydzę, łupiny orzechów oraz zboża. Jak więc widać możliwości takiego sprzętu są dość duże, jednak wybranie odpowiedniego kotła na biomasę może okazać się już trudniejszym zadaniem.
Wykorzystanie kotłów na biomasę
Jeżeli myślimy o kołach, które są zasilane biomasą, to na myśl zazwyczaj przychodzą nam zazwyczaj gospodarstwa rolne, ponieważ to właśnie tam powstaje najwięcej paliwa, potrzebnego do użytkowania takiego kotła.
Okazuje się jednak, że kotły tego typu pozwalają osiągnąć wartość EP, która już w niedalekiej przyszłości będzie powszechnie wymagana prawnie. Oznacza to więc, że już niedługo kotły tego typu będą pojawiać się znacznie częściej niż obecnie.
Zalety kotłów na słomę i biomasę
Biomasa jest powszechnie dostępna w formie peletu, który zazwyczaj ma średnice nie większa niż 10 mm. Taki pelet biomasy wykonywany jest z pociętego drewna, słomy, zboża lub siana. Tak pocięte składniki biomasy są przepychane przez specjalną matrycę pod wysokim ciśnieniem. Osiągane w ten sposób paliwo cechuje się stosunkowo wysoką wartością opałową.
Kolejną zaletą tego paliwa opałowego, jest niewielka liczba pozostałości po spalaniu. Wiele osób, również docenia to, że paliwo jest podawane w sposób automatyczny. Biomasa jest szczególnie przyjazna dla środowiska, ponieważ powstaje z naturalnych odpadów, które powstają podczas prac na gospodarstwie. Dodatkowo węgiel, który zawarty jest w tym paliwie, należy do naturalnego obiegu węgla w środowisku, w przeciwieństwie do węgla kopalnego, który przez swoje spalanie wprowadza dodatkowy węgiel do środowiska.
Sprawdź szczegóły na Heyk.pl